Ateş Kehribar Tesbih Nedir ?

Ateş Kehribar Tesbih Nedir ?

Ateş Kehribar Tesbih Nedir ?

19/11/2020

Ateş Kehribar Tesbih


Kültürümüzle bütünleşen tesbihler , ibadet etmenin dışında erkeklerin günlük yaşantılarının bir parçası haline gelmiştir. Çoğu erkek kimlik taşır gibi tesbihini de taşır, yanından ayırmaz. Hoş zaten tesbihlerin de bir nevi sahibinin kimliğini yansıtması tesbih taşımanın adabı arasında yer almaktadır. Çoğu kişi bütçesi el verdiğince özel maddelerden, özel ustalarca kendine has tesbih yaptırmaktadır. Doğal malzemelerden yapılan tesbihlerin kullanılan malzemeye göre değişmekle birlikte çeşitli faydaları vardır. Bunun yanı sıra tesbih tutkunu koleksiyoncular doğal taşlardan yapılan tesbihlere büyük bütçeler ayırmaktadırlar. Tesbih tutkunlarının en değer verdiği kehribar tesbihlerdir. Kehribar, uzun yıllarda oluşması, kehribardan yapılan tanelerin kaygan ve yumuşak olmasından dolayı çekilirken insanı rahatlatması, şık bir görüntüye sahip olması aynı zamanda depresyonu önleme, pozitif enerji yayma, ağrıları azaltma gibi şifai etkilere sahip olması bakımından oldukça değer gören tesbih malzemesidir.


Kehribar tesbihler gerek görsellik açısından, gerek dokunulduğunda insana verdiği haz açısından müthiş ürünlerdir. Fakat her güzel şeyin bir bedeli vardır. Ürünlerin güzelliği arttıkça, ulaşılabilirliği azaldıkça, kullanımından alınan haz arttıkça bedeli de artmaktadır. Bunun için doğal kehribar tesbihlere maliyet açısından herkesin gücü yetmemektedir. Bunun sonucunda kehribarın dokunma hazzına yakın, renk ve taş doku ve görüntüsüne yakın laboratuvar ortamında kehribar üretilmeye başlanmıştır. Laboratuvar ortamında üretilen kehribar  ateş kehribar ve sıkma kehribar olarak iki başlıkta toplanabilir. Her ikisininde üretilmesinde toz kehribarın yanı sıra fenol ve formaldehit diye ifade edilen kimyasallar kullanılmaktadır.


Ateş Kehribar Tesbih ile Sıkma Kehribar Arasındaki Fark Nedir?


Ateş kehribar ile sıkma kehribar doğada bulunan kehribar çeşidi değillerdir. İkiside insan eliyle üretilir. İkisinden de üretilen tesbihler kullanıldıkça kayganlaşır ve renk değiştirirler. Aralarındaki temel fark ateş kehribarlarda elyaf kullanılmadığı için  tesbihler daha saydam olurken sıkma kehribar tesbihler daha koyu olup içleri görünmemektedir. Her ikisininde farklı renk seçenekleri olabilir. Ateş kehribar ve sıkma kehribar tesbihler, doğal kehribar tesbihlere göre oldukça ekonomiktir. Fiyatları tesbihin yapımında kullanılan püsküle ve hamura göre değişebilir. Alında ateş kehribar ve sıkma kehribarların üretimi Osmanlı dönemi’ne kadar dayanmaktadır. Osmanlı döneminde zirve yapan tesbih kullanımıyla bu şekilde bir malzeme üretim ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Osmanlı döneminde insan eliyle oluşturulan kehribarda toz kehribarın yanı sıra oyun zarından, bastondan, kaşık sapından, biblolardan faydalanılmıştır.


 Ateş kehribar tesbih ile sıkma kehribar tesbih her ne kadar insan eliyle üretilen malzemeler olsa da belli kalite standartlarına haizdirler. Piyasada tamamen basit kimyasallar kullanılarak üretilip sahte ateş kehribar tesbih  ve sıkma kehribar tesbihler satılmaktadır. Tesbih alırken bu durumu göz önünde bulundurmak gerekir. Basit plastikten üretilen bu ürünler asla gerçek ateş kehribar ve sıkma kehribarın yerini tutmamaktadır. Görselliğin yanı sıra tesbihe dokunulduğunda gerçek ateş kehribar ve sıkma kehribar tesbihin verdiği hissi vermemektedir. Aldığınız ürünün orjinal olduğunu anlamak için tek ihtiyacınız olan çamaşır suyudur. Tesbihi çamaşır suyuna batırıp çıkardığınızda renk değişimi olursa gerçek ateş kehribar ya da sıkma kehribardır diyebiliriz.


Ateş Kehribar Tesbih Özellikleri


Ateş kehribar tesbih, insan eliyle üretilen kehribardan yapılır. Saydamdır. Kullanıldıkça taneleri kayganlaşır ve renk değiştirir. Görsel olarak çok şık durur. Dokunulduğunda rahatlatıcı bir haz verir. Genellikle Sürmeli, arpa kesim ve kapsül kesim tane modellerinde kullanılır. Kaliteli bir püskül ve iyi bir işçilikle muntazam bir ürün haline dönüşebilir. Doğal kehribara göre daha ekonomiktir. Uzun yıllar dayanabilir. İnsanlar üzerinde ciddi etki bırakma yetisine sahiptir bu nedenle iyi bir hediye seçeneğidir.

 

Yorum ekle