TESBİH ÇEKMENİN İNSAN SAĞLIĞINA OLAN FAYDALARI

TESBİH ÇEKMENİN İNSAN SAĞLIĞINA OLAN FAYDALARI

TESBİH ÇEKMENİN İNSAN SAĞLIĞINA OLAN FAYDALARI

09/11/2020

Eski zamanlardan gelen tesbih kültürü, günümüzde de erkeklerin vazgeçilmez aksesuarlarından biridir. Günümüzde gerek diziler gerekse filmlerde kullanılan tesbihler de erkekleri tesbih kullanımına oldukça teşvik etmiştir. Tesbih çeşitlerinin çok fazla olmasının erkeklerin seçimlerini etkilemektedir. Peki genellikle stresi azaltmak ve rahatlatmak amacıyla tercih edilen tesbihin gerçek faydalarını biliyor musunuz?

Tesbih taşlarının insan sağlığına iyi geldiği bilinen bir gerçektir. Yaşına, gömülme şartlarına ve reçine salgılayan ağacın türüne bağlı olarak özellikleri değişen kehribar tesbihler guatr, astım, ve boğaz enfeksiyonları gibi hastalıklara iyi geldiği ve tedavi amacıyla kullanıldığı biliniyor. Günümüzün bilim insanları, bedenimizin, çalışma yaşamının güçlükleri, sorunları ve korkularıyla sürekli stres altında bulunduğunu, bunun sonucunda sinir hücrelerinin aşırı yorulup yıprandığını söylemektedir. Beynimizi rahatlamak ve stresi azaltmak için için tesbih çekmenin çok etkili ve faydalı olduğunu söylüyorlar.


Özellikle guatr hastaları için kehribarların büyük önemi vardır. Kehribar, ağrıyan bölgeye koyulduğunda ağrıları azaltır. Soğuk algınlığı, astım, guatr ve bronşit tedavisi için de kehribar kullanılır. Kehribar tesbihler sol elde oynandığında bedenin elektriğini yok ettiği de biliniyor ve elektrik yükünü azalttığı için depresyon hastalığına da oldukça iyi geliyor.

En çok rağbet gören bir diğer tesbih kukadır. Kuka ağacından yapılan bu tespihin eldeki bakterileri yok eder. Kukanın faydalarını şu şekildedir: Ham maddesi Hindistan cevizi gibi yabani bir çekirdektir. Osmanlı zamanında hekimler tedavide kuka kullanmıştır. Bu tesbihin özelliği ise ilk alındığında açık bir renktedir. Kullanıldıkça koyu kahverengi haline gelir. Eldeki bakteri ve eldeki terlemeyi yok eder. Tam bir stres tesbihi olarak adlandırılabilir.

Doğal taş, ağaç, kehribar, altın, gümüş ve oltu tesbihlerden oluşan seçkin koleksiyonları incelemek için  tesbihcidayi.com adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Yorum ekle